Nakkeost

Skriv et svar

Smileys
:D :) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :flov: :cry: :evil: :twisted: :roll: ;) :!: :?: :idea: :arrow: :| :-) :11: [:-))] :15: :16: :17: [fisk] [jomfru] [krebs] [loeve] [skorpion] [skytte] [stenbuk] [tvilling] [tyr] [vaedder] [vaegt] [vandmand] [muskvs] [muskvh] [noder] [musik] [headphone01]
Vis flere smileys

BBkode er slået TIL
[img] er slået TIL
[url] er slået TIL
Smileys er slået TIL

Gennemgang af emne
   

Udvidet visning Gennemgang af emne: Nakkeost

Svar: Nakkeost

af PER HOLM KNUDSEN » 24. sep 2006 17:32

Hej Rasmus

Nakkeost eller smegma skal være der, det beskytter pikhovedet mod udtørring. Du skal blot vaske dig hver dag med varmt vand og undgå sæbe, der blot kan få din pik til at lugte mindre godt. Vask den f.eks. før du skal møde din kæreste, det skulle være nemt nok, der er jo varmt vand de fleste steder.

Held og lykke med kæresten [twolove] :1:.

Du skal være velkommen til at skrive igen.

nakkeost

af Rasmus » 24. sep 2006 14:38

Hej Per.

Jeg har nakkeost jeg har gjort som du har skrevet .. med at vaske mig hver dag. Det har jeg snart gjort i 3-4 uger men det er som om det ikk hjælper, kan man gøre andet end bare at vaske sig??

Har lige fået en kæreste så det må gerne være noget det hjælper hurtigt ;) (er 16år)

Svar: Nakkeost

af PER HOLM KNUDSEN » 22. maj 2006 09:17

Hej Lasse

Nakkeost eller som det osse hedder smegma (ikke at forveksle med sperma = sæd) er et fedtstof, der dannes under forhuden og som beskytter huden på pikhovedet - så det skal være der. Du skal blot vaske dig hver dag med varmt vand - undgå sæbe.

:idea: Læs mere i PSYKE & SEXom Nakkeost.

Du skal være velkommen til at skrive igen.

Re: nakkeost

af circum » 22. maj 2006 09:16

Det er helt normalt, at der dannes nakkeost under forhuden. Daglig vask - måske flere gange - med en mild sæbe skulle gerne hjælpe på hygiejnen. Prøv også at lade penishovedet blive luftet så meget som muligt ved at trække forhuden helt tilbage, når du tisser. Du kan også lade forhuden sidde tilbagetrukket altid. Det bruger en del mænd. Det er selvfølgelig lidt væmmeligt at have penishovedet helt blottet i starten, men det vænner man sig til efterhånden som tiden går.

Nakkeost

af Lasse » 21. maj 2006 17:45

jeg tror jeg har nakkeost..når jeg kigger bag min forhud er der sådan nogen hvidt noget.. jeg vasker mig hver dag men jeg synes ikke det går væk..

er der noget man kan gøre for det går væk???

Top