Hej Lauritz
Dine spørgsmål til mig er så bredt formuleret, at jeg jo nærmest skal lave din opgave

.
1) Jeg gætter på, at det handler om 3 ting. A) Det kan lade sig gøre, at plastikkirurgi er blevet udbredt speciale. B) At folk har fået råd til det og vil ofre penge på det. C) At der er en tendens til at mennesker skal være mere og mere "perfekte", og selviscenesættende.
2) Det gør "samfundet" vel i og for sig ikke - altså ud over at lave autorisationer til plastikkirurger. Her må du læse dig til nogen diskussioner.
3) I den forstand at medierne er med til at viderebringe ideerne om "det perfekte menneske", så stimulerer de ideerne om at ændre sit udseende med kirurgi.
4) Plastikkirurgi har selvfølgelig sin store berettigelse, når det handler om at genoprette skader og og ændre egentlige misdannelser.

Se
PSYKE & SEX om
Plastikkirurgi
Du skal være velkommen til at skrive igen.