Prikker / Knopper

Skriv et svar

Smileys
:D :) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :flov: :cry: :evil: :twisted: :roll: ;) :!: :?: :idea: :arrow: :| :-) :11: [:-))] :15: :16: :17: [fisk] [jomfru] [krebs] [loeve] [skorpion] [skytte] [stenbuk] [tvilling] [tyr] [vaedder] [vaegt] [vandmand] [muskvs] [muskvh] [noder] [musik] [headphone01]
Vis flere smileys

BBkode er slået TIL
[img] er slået TIL
[url] er slået TIL
Smileys er slået TIL

Gennemgang af emne
   

Udvidet visning Gennemgang af emne: Prikker / Knopper

Vandvorter

af JesperG » 27. mar 2010 12:02

Det kan sagtens være vandvorter. Jeg har selv haft vandvorter ved min kønsdel. Vandvorter smitter voldsomt - voksne får dem ved sexuelt kontakt. Ellers er det mest børn, som rammes af vandvorter.

Et godt råd er ikke at røre udslettet, for hvis det er vandvorter, så vil du smitte dig selv, når du rør andre dele af kroppen. Derved breder infektionen sig. Ellers vil jeg anbefale at læse om vandvorter på http://www.sundhedslex.dk/vandvorter.htm - så kan du se, hvordan man undgår smitte og i det hele taget undgår vandvorter.

Svar: Små hvide prikker på Penis

af PER HOLM KNUDSEN » 19. maj 2008 14:15

Hej

Se mit svar her over - og læs de andre indlæg i dette afsnit.

Du skal være velkommen til at skrive igen.

Små hvide prikker på Penis

af anonym » 15. maj 2008 15:48

Jeg har præcis de samme små bitte snehvide prikker på selve penishovedet, lige ved åbningen (Det er íkke talgkirtler, dem har jeg nemlig også). De forårsager ingen gene, heller ikke på mit sexliv, men de er kommet inden for det sidste år, så jeg er lidt nysgerrig. Nogen forslag?

Svar: Prikker / Knopper

af PER HOLM KNUDSEN » 27. dec 2007 16:43

Hej

Det er svært for mig at vide, hvad det ellers skulle være, sådan som du beskriver dem. En mulighed kunne være vandvorter (Molluscum contagiosum), men jeg tvivler nu lidt.

Det er ikke godt med tabubelagte læger :1:, lad os håbe han ikke er det på arbejdet. Men du kan altid henvende dig på det lokale sygehus' afdeling for kønssygdomme - kig her under Præventions- og sexsygdomsklinikker.

Og ja, tabubelagte forældre opdrager deres børn til at være tabubelagte, men når man m/k som du er kommet i puberteten, er det en rigtig god ide at skille sig af med uhensigtsmæssige tabuer. :1:

Du skal være velkommen til at skrive igen.

Prikker / Knopper

af Anonym » 25. dec 2007 13:03

Kære Per,

Jeg har en samling hvide prikker / knopper på selve penishovedet og den del af forhuden som er slimhinde.

Det skal siges at første gang jeg trak min forhud langt tilbage og blottede hovedet havde jeg ikke nogen form for knopper på min glans. Derefter begyndte de så at komme den første tid, men væksten var ikke markant, og stoppede efter noget tid, hvor der så ikke kom flere. De sidder omkring åbningen på pik hovedet og ned ad forsiden. ( set fra mine øjne. ) Det karakteristiske ved dem er at de er meget små og er i tætsiddende mængder. De er i øvrigt hvide.

- Hvis vi nu udelukker talgkirtler og papler, kan det så være noget andet?

Det skal siges at min far og mor er meget tabubelagte ligesom jeg selv og derudover at det er min egen far som er min læge, som bringer mig i en lidt uheldig situation mht. at gå til lægen med det og derudover ville det være lidt mystisk for min far, hvis jeg bad om en anden læge, og ret tabubelagt at skulle sige at det drejede sig om noget, jeg ikke gad at fortælle om. Det ville bare gøre dem bekymrede. Jeg er i øvrigt 15 år.

Top