*
PSYKE & SEX DEBAT
DEBAT- OG SPØRGEFORUM om PSYKE OG SEKSUALITET
ved PER HOLM KNUDSEN - PSYKOTERAPEUT & SEXOLOG

*
*
Dato og tid er 9. jun 2023 21:49

Alle tider er UTC+01:00




Skriv nyt emne  Svar på emne  [ 2 indlæg ] 
Forfatter besked
Indlæg: 29. dec 2016 11:33 
Kære Per

Jeg er en ung kvinde på 29, som har været i et fast forhold i snart 3 år. Vi har været nogle hårde tider igennem, da jeg har været igennem et psykologforløb pga ptsd som følge af seksuelt misbrug som barn. Min kæreste har været en kæmpe stjerne og har støttet mig 120% igennem det hele. Det er klart, at et sådan forløb har lagt en dæmper på vores ellers vidunderlige og eksperimenterende sexliv, som jeg savner rigtig meget! Forløbet med psykolog stoppede for et års tid siden, og jeg har siden da forsøgt at lægge op til sex eller bare kærlig kropskontakt - det sker dog yderst sjældent. Det skal også lige nævnes, at vi arbejder i hver vores ende af landet, så selvom vi bor sammen, ses vi reelt kun i weekenden.

Mit problem er, at han afviser mig hver gang jeg prøver at lægge op til den mindste intime kontakt, ikke nødvendigvis sex. Så sent som i sidste uge var vi på forlænget weekend - meget tiltrængt. Her foreslog jeg at tage et lækkert boblebad og nyde den champagne, der var stillet frem til os på værelset. Det kunne han slet ikke og sagde at jeg kørte for hårdt på. Vi har haft sex ca 5 gange det sidste år... Jeg prøver at styre mig selv og undgå kontakt, der kan misforståes, men der bliver bare ikke lagt op til noget fra hans side. Jeg synes, det er svært at tale med ham om det, for han lukker helt ned.

Derudover er jeg begyndt at vågne om natten ved at han ligger ved siden af mig, med ryggen til og onanerer, og i hans skrivebordsskuffe ligger der en 'gokkesok'... altså, han har lyst, bare ikke til mig.

Det sårer mig utroligt meget, at han vælger at bruge sin seksuelle energi på onani i de få døgn, vi har sammen, når jeg hungrer efter intimitet og forløsning.

Mine tanker kredser mere og mere om sex, mine drømme, på job, i min fritid og det påvirker mig i den grad, at han ikke har det mindste begær eller lyst til mig. Hvad skal jeg gøre?

Mvh
Strudsen!


Rapporter indlæg
Top
   
Indlæg: 31. dec 2016 12:08 
Offline
Site Admin
Brugeravatar

Tilmeldt: 24. apr 2006 15:16
Indlæg: 5454
Hej Strudsen

Nu synes jeg ikke, det lyder som om, at det handler om "for meget lyst" men snarere om meget forskellig lyst. Jeg går ud fra, at du har snakket med din kæreste om dit savn, hvis ikke er det vel, det første du skal gøre. Hvis I ikke sammen kan finde en løsning, så er der jo den mulighed, at I opsøger en professionel sexologisk orienteret psykoterapeut og får noget hjælp.

Du skal være velkommen til at skrive igen.

_________________
Med venlig hilsen

PER HOLM KNUDSEN
PSYKOTERAPEUT & SEXOLOG
SEXOLOGISK KLINIK - MIDTJYLLAND
Tommesensvej 2
DK 8450 Hammel
Mobil (+45) 53 63 20 03
http://psyx.dk


Rapporter indlæg
Top
   
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne  Svar på emne  [ 2 indlæg ] 

Alle tider er UTC+01:00


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 1 gæst


Du kan skrive nye emner
Du kan besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg

Søg efter:
Gå til:  
cron
Udviklet af phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Dansk oversættelse & hjælp: Olympus DK Team
[ Time: 0.060s | Queries: 20 | Peak Memory Usage: 4.67 MiB ]