*
PSYKE & SEX DEBAT
DEBAT- OG SPØRGEFORUM om PSYKE OG SEKSUALITET
ved PER HOLM KNUDSEN - PSYKOTERAPEUT & SEXOLOG

*
*
Dato og tid er 6. dec 2019 08:45

Alle tider er UTC+01:00




Skriv nyt emne  Svar på emne  [ 2 indlæg ] 
Forfatter besked
Indlæg: 13. mar 2012 21:22 
Offline
Ny bruger

Tilmeldt: 13. mar 2012 21:14
Indlæg: 1
Jeg vil gerne vide noget om antidepresiva og Potens...
Kan medicinen påvirke potensen... altså rejsning & udløsning.
Jeg er fornylig skiftet fra Citalopram til Mirtazapin, for evt at komme disse problemer til livs.

Jeg håber der er erfaringer her, til dette problem.
Mvh Robert


Rapporter indlæg
Top
   
Indlæg: 16. mar 2012 20:46 
Offline
Site Admin
Brugeravatar

Tilmeldt: 24. apr 2006 15:16
Indlæg: 5440
Geografisk sted: Region Midtjylland
Hej Robert

Ja. al psykofarmaka kan påvirke rejsning, orgasme og lyst. En bivirkning af Mirtazapin er bl.a. øget træthed, som jo ikke er det bedste ved seksuel lyst. Søg på Google om Mirtazapin, så kan du se midlets bivirkninger.

:idea: PSYKE & SEX om SSRI
:idea: Sex og medicin - når lægemidler påvirker lysten (Netdoktor.dk)

Du skal være velkommen til at skrive igen.

_________________
Med venlig hilsen

PER HOLM KNUDSEN
PSYKOTERAPEUT & SEXOLOG
MEDLEM AF FORENINGEN AF
PROFESSIONELLE PSYKOTERAPEUTER

Tommesensvej 2
DK 8450 Hammel
Tlf. (+45) 86 96 20 03
Mobil (+45) 53 63 20 03

http://psyx.dk


Rapporter indlæg
Top
   
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne  Svar på emne  [ 2 indlæg ] 

Alle tider er UTC+01:00


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 2 gæster


Du kan skrive nye emner
Du kan besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg

Søg efter:
Gå til:  
cron
Udviklet af phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Dansk oversættelse & hjælp: Olympus DK Team
[ Time: 0.234s | Queries: 19 | Peak Memory Usage: 4.79 MiB ]