Side 1 af 1

Erektion

: 20. jan 2023 23:21
af Simon Olesen
Hej Per.

Jeg har et problem som mange mænd kunne blive misundelige på.

Jeg er en yngre mand på 31 år. Mit problem består i at min penis er stiv næsten konstant og umotiveret.

Det kan jo for nogen synes at være en fantastisk egenskab, men for mig mere problematisk.

Ikke for at lyde pralende, så er det i forvejen ikke det mindste “apparat” jeg har, så at have almindelige bukser på er lidt er problem i offentligheden. Plus at den sidst på dagen som regel er øm eller gør ondt. Og jeg må i mange tilfælde også “tisse i nælderne” da det er svært på et toilet, når den stritter op i luften.

Hilsen Simon

Svar: Erektion

: 23. jan 2023 11:00
af PER HOLM KNUDSEN
Hej Simon

Ja, det kan være ret ubelejligt med erektion helt umotiveret og uønsket. Nu beskriver du ikke nærmere, om det fx. er en dagligt forekommende tilstand, eller om det fx. er noget, der sker nogen dage. Du skriver heller ikke noget om, hvorvidt det handler om, at der går lang tid mellem, at du får udløsning, eller om erektionen er kombineret med lystfølelse.

Der findes en tilstand, der hedder PRIAPISME, hvis du kan genkende dig der, så skulle du måske snakke med din læge, for en nærmere udredning. Det der måske kunne pege på en form for Priapisme er, at du skriver: "at den sidst på dagen som regel er øm eller gør ondt."

Hvis det ikke er sådan, så kan det være, at du dele skæbne med andre yngre mænd, se her:
:idea: Erektion i evig utide / Ufrivillig erektion
:idea: Timelang erektion

Du skal være velkommen til at skrive igen.