Side 1 af 1

Vabelagtig sår på penis

: 11. nov 2007 17:26
af Larsen
For godt 4 måneder siden havde jeg heftig sex med en pige. 2 Dage efter var min penis øm og der fremkom et sår på penis der varede en måned og gjorde afsindig ondt. Jeg overvejede om det kunne være herpes men kom frem til at det må ha været et slidsår (vabel). Fremkommer under forhuden på oversiden af penis.
Siden da har jeg haft et par onenights hvor der har været ømhed omkring samme sted, men er især kommet frem igen efter sidste samlege.
Kan det være andet end en vabel? og hvordan slipper jeg af med den hvis det er en vabel?

Svar: Vabelagtig sår på penis

: 13. nov 2007 20:02
af PER HOLM KNUDSEN
Hej Larsen

Det er svært at svare på - jeg er ikke hudlæge :1: - der findes en sygdom, der hedder Ulcus molle eller blød chanker, der måske kan minde lidt om det, du beskriver, men under alle omstændigheder, så smut til lægen og bliv undersøgt, så du ikke evt. smitter andre.

Du skal være velkommen til at skrive igen.