Side 1 af 1

Fald af potens efter spænding

: 8. jun 2011 21:39
af Baremig
Hej

Jeg er en gud over de 30 år. Jeg har sommetider under samleje, prøvet at spænde penis (lige som hvis man prøver at holde sig) for at få den lidt ekstra stiv. Det bliver den så imens jeg spænder, men når jeg så slapper af igen, så går der ikke lang tid før den falder mere end før jeg spændte. Er det noget med at imens jeg spænder, lukker jeg af for blodomløbet eller hvad? Er det helt normalt at det sker efter spænding af penis.

Hvis jeg onanerer uden at spænde, og bare slapper af, så forbliver min rejsning længe, men jeg SKAL spænde for at få udløsning. Er det også normalt?

Venlig hilsen Mig :-)

Svar: Fald af potens efter spænding

: 9. jun 2011 05:37
af PER HOLM KNUDSEN
Hej Baremig

Hvis du spænder, øger du blodtrykket så længe, som du spænder. Når du holder op med at spænde, så slapper du formenligt lidt mere af, end før du spændte, og derved nedsættes blodtrykket. Det er i øvrigt en velkendt afspændingsteknik. Mange mennesker spænder op i kroppen for at hjælpe orgasmen på vej.

Du skal være velkommen til at skrive igen.

Re: Fald af potens efter spænding

: 9. jun 2011 06:27
af Baremig
Tusind tak for hurtig tilbagemelding..